Strona główna > codzienność > #104 Grodzki Urząd Pracy w Krakowie = porażka

#104 Grodzki Urząd Pracy w Krakowie = porażka

Z racji tego że jestem oficjalnie bezrobotny postanowiłem zarejestrować się w GUPie, aby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne m. in. Na sam początek zrobiłem rozplanowanie logistyczne, bo jak mawiał mój dobry znajomy „rozplanowanie logistyczne to połowa sukcesu”. Zasiadłem więc przed komputerem i zajrzałem na stronę urzędu, aby się dowiedzieć gdzie jest, jak dojechać i jakie dokumenty potrzebuję. Po zebraniu wszelkich potrzebnych informacji, skompletowaniu dokumentacji postanowiłem wyruszyć następnego dnia z samego rana.

Wstałem o ósmej rano, ogarnąłem się, zjadłem śniadanie i ok 10 byłem na przystanku. Jak się potem okazało to był mój błąd, bo do urzędu nie można jechać tak późno! No nic, nie świadom tego co mnie czeka jadę sobie autobusem. W centrum przesiadka w tramwaj i po jakiejś godzinie jestem na miejscu. Pierwsza moja myśl to: kto do jasnej cholery wymyślił aby taki urząd był na końcu miasta, na jakimś totalnym odludziu? Przecież powinien znajdować się w centrum aby każdy miał blisko! Po drugie jadę tramwajem tak jak kazali na stronie, wysiadam na odpowiednim przystanku i okazuje się że jestem w szczerym polu! Żadnej tabliczki gdzie mam iść, ani kiosku tudzież jakiegoś sklepu, normalnie nic! Na szczęście jakaś miła pani była na przystanku i wskazała mi drogę. Pięć minut spaceru i jestem na miejscu. Oczywiście jakieś 150 m przed urzędem tabliczka już jest, ale nie wiem po jaką cholerę jak zaraz za nią widać już budynek z wielkim napisem informującym że jesteśmy na miejscu! Szczyt kretynizmu, ale powinienem być już przyzwyczajony żyjąc w tym kraju tyle lat. Wchodzę do budynku, a w nim ciemno na korytarzach. Myślę sobie pewnie oszczędzają, w końcu kryzys. Moment później okazało się że jednak nie, bo w kolejce słyszę jak ktoś się pyta: „dziś też nie ma prądu?”. Stanąłem w kolejce po formularz do rejestracji, odczekałem cierpliwie z dziesięć minut aby następnie wejść do pomieszczenia w którym siedzą dwie kobiety. Mówię jednej że chciałbym formularz, a ona z miną jakby jej ktoś włożył parasol między pośladki, otworzył i kazał tak siedzieć przez 6h dziennie (tak przez 6 bo urząd jest czynny od 8-14, przecież pracownicy nie mogą się za bardzo przemęczyć!!!) że niestety nie mieli prądu od rana i już dziś nic nie załatwię! Myślałem że mnie szlag trafi, ale w sumie to sam jestem sobie winien.

Tak sobie myślę że personel w takich urzędach to powinien być świadom tego że o pracę jest ciężko i być troszkę bardziej milszy dla petentów. Po drugie jestem ciekaw czy nie dałoby się jakoś lepiej oznakować drogi do urzędu? Przecież to chyba byłyby niewielkie koszty wstawienia kilku słupków z tabliczkami. Po trzecie lokalizacja. Czy ona jest tak specjalnie dobrana, aby ludzie bez pracy i pieniędzy musieli jeszcze wydawać dodatkowe pieniądze na dojazdy? Czy to naprawdę musiało być ulokowane tak na całkowitym odludziu?

Reklamy
Kategorie:codzienność
 1. 27 Maj 2011 o 15:25

  Byłem dziś, nic nie załatwiłem bo godziny szybko płynęły.Pierwszy raz tam byłem.., zaskoczony byłem że wylądowałem na jakimś polu(prawie jak u babci).Oznakowań do tej pory BRAK.Na szczęście mapę zapamiętałem, trałem, ale o 5 min za późno :(Tramwajem się tłukłem ponad godzinę w jedną stronę z centrum…

 2. 19 Maj 2011 o 23:28

  To może jeszcze parę słów o niepełnosprawnych.(Temat dotyczy osób naprawdę niepełnosprawnych)1) Samo dotarcie do Urzędu Pracy jest nie lada wyzwaniem.2) podjazd (oczywiście jest) – tylko jak nim wyjechać, skoro jest tak stromy.3) Pokoje obsługujące niepełnosprawnych umieszczono na samym końcu korytarza – niechże sobie niepełnosprawnych pochodzi w ramach rehabilitacji.4) Oferty pracy dla niepełnosprawnych wymagają końskiego zdrowia, np. sprzątaczka szpitalna.swoją drogą zastanawiam się na co trzeba chorować, aby uzyskać całkowita niezdolność do pracy (czyli umiarkowany stopień niepełnosprawności), aby móc wykonywać tego typu pracę, albo prace ochroniarza?

 3. 21 kwietnia 2011 o 09:54

  Mysle, ze pieniadze przeznaczone na prowadzenie tego urzedu to kasa rzucona w błoto. Nie spotkałam jeszcze osoby, ktorej ten urząd dopomógł znaleźć prace. Brak życzliwości, i chęci pomocy to pewnik. Dlaczego na przykład bezrobotny, ktory znalazł ofrtę w internecie nie może telefonicznie uzyskać informacji o pracodawcy, ale musi jechać prtzeszło godzinę w jedną stronę aby dowiedzieć się , że ofertas prawdopodobnie już nieaktualna ( acha wizyta ta nie umożliwia zmiany czasu reżimowej wizyty w UP choćby miała odbyć sie za dwa dni)- totalny tumiwisizm nieżyczliwość i głupia strata ludzkiej energii oraz podeptanie godności osób bezrobotnych. Pachnie mi to dalej starymi ,dobrymi metodami z okresu komuny!

 4. 6 marca 2011 o 18:36

  1.Urzędy i instyucje publiczne to świetna praca, stała i pewna.To klan kolesiowsko – rodzinny.Byłem tam zarejestr. ponad dwa lata i mają tam nawet stażystów, którymi nieźle pomiatają.Ciekawe, czy któryś z prawie absolwentów jakiś tam pseudo -kierunków ( dla mnie prawdziwe uniwersytety istniały przed wojną – z opowieści) zdaje sobie sprawę, że wyręczając ciężko zapracowane Panie żadnej pracy tam nie dostanie.W każdym kraju istnieje urząd pracy( w anglii np. job centre) w polsce zgodnie ze standardami też musi istnieć, nawet jakby nie było z niego żadnego pożytku.Szkoda,że niestety tak jest…Przykre jest to,że oferty prace nawet jakby ich było 20 to były by na pełny etat i umowę o pracę. Większość ofert pracy to telemarketing, agencje ochrony a nawet roznoszenie ulotek dla lokalnych pizzerii.Szczerze nie chciał bym być w skórze rodzica z dwójką dzieci, który chce znaleźć tam pracę.Ogólnie urząd w A.D. 2011 ma 80% mniej pieniędzy na staże – ale to nie ich wina.

 5. 10 lutego 2011 o 14:36

  mam pytnie a jak wygląda ta kolejka przed otwarciem UP? Jest prowadzona jakaś lista?? A jak to wygląda po otwarciu UP? Rozumiem, że trzeba być skoro świt czyli najlepiej przed 6:00 rano. Będę bardzo wdzięczna, jeżeli ktoś mi na te pytania odpowie. Pozdrawiam

 6. 21 stycznia 2011 o 05:19

  w styczniu moje 2 podejście właśnie się zbieram 5:20 (autem bedzie z 30 min) moze uda mi sie dzisiaj zarejestrowac wczoraj o 7:50 juz nie było miejsc na rejestrację. Jezeli przyjad o 6 bedzie nadal za puzno , to nie wyjde chyba ze mnie wyniasą bede od 14 siedział wezne koc termos ksiażkę ot co ! xD lecz mam nadzieję że się uda.

 7. 20 kwietnia 2010 o 21:53

  a jak wygląda dziś tj w kwietniu?? wybieram się do Urzędu w niedalekiej przyszłości;) dalej takie gigantyczne kolejki?

 8. 22 stycznia 2010 o 11:55

  Popieram Cię Slay, ja dziś drugi raz już byłam w naszym wspaniałym krakowskim UP i nic nie załatwiłam! Parkingowi to naprawdę porażka ale to nie oni są najgorsi..Tam trzeba się stawić chyba na 6.00 rano i pilnować kolejki bo są one O-G-R-O-M-N-E!!!

 9. 6 stycznia 2010 o 11:51

  Pieprzycie smenty. Slay, skoro jestes bezrobotny to sugerowalbym, zamisast spedzac czas na blogu…..Zreszta, po co ja to pisze. I tak nie ma sensu.

 10. 8 grudnia 2009 o 09:28

  Po pierwsze chamsko jest krzyczeć na kogoś i nie mieć odwagi się chociaż nickiem podpisać, ale widać kultura osobista jest obca niektórym. Po drugie nie znasz mnie więc nie wiesz jak jest u mnie z pracą i osądzanie mógłbyś sobie darować.Po trzecie kiedy Ty tam widziałeś co drugiego petenta na bani? Skoro Ty jesteś taki ogarnięty i pracujący to kiedy niby miałeś tam bywać i widzieć takie rzeczy?

 11. 2 grudnia 2009 o 17:31

  A MOŻE WARTO BY BYŁO WZIĄĆ SIĘ DO ROBOTY, A NIE JEŹDZIĆ PO UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE JAK OKREŚLA AUTOR POWYŻSZEGO ARTYKUŁU. JA OSOBIŚCIE BYM NIE CHCIAŁ TAM PRACOWAĆ JAKBYM MIAŁ MIEĆ DO CZYNIENIA ZApEWNE Z 90 % KOMBINATORAMI, 3 % LUDZI TOTALNIE ROZLAZŁYCH I NIE POTRAFIĄCYCH WZIĄĆ SIĘ W GARŚĆ. ŻAL MI TYLKO TYCH 7 % które szukają pracy. ps. WARTO ZAUWAŻYĆ, ŻE CO DRUGI PETENT JEST NA BANI. OBIŚCIE, WSPÓŁCZUJĘ TYM PANIĄ, ŻE SĄ TU TAK OPISYWANE. A nie wyobrażacie sobie jakie katorgi przechodzą np. śmierdzący petent (fe!!!), wiecznie niezadowolony petent, kobinatorzy. Jak ktoś chce to znajdzie pracę. No i to za lichą "pensję" urzędnika. Ciekawe czy mają chociaż 1500 zł.?? PA

 12. 26 października 2009 o 21:08

  A jak mogr byc w dobrym humorze jadąc do Urzędu Pracy?Po pierwsze: totalne zadupie.Po drugie: nabzydoczone i niesympatyczne urzędniczki. Bardzo chciałabym miec pracę i na pewno byłabym milsza dla ludzi, którzy do mnie przychodzą. One po prostu żywią pogardę dla petentów.Po trzecie: wizyta w Urzędzie Pracy to dla normalnego człowieka upokorzenie ponad miarę. I te urzędniczki powinny to rozumieć, pomóc przejść procedurę. Po czwarte: nie wiem, po co ten urząd istnieje. Pracy i tak nie znajdą, więc pytam, po co? Może lepiej by było zlikwidować go, a pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczyć na prawdziwą pomoc dla bezrobotnych?

 13. 19 października 2009 o 16:13

  Moim zdaniem usytuowanie tego urzędu w szczerym polu ma za zadanie skutecznie zniechęcić bezrobotnego.Po co sie ma tułać i niepotrzebnie zawracać głowe pani w okienku.Daleko ma tomoże nie przyjedzie.

 14. 6 października 2009 o 20:47

  Właśnie czemu ten urząd jest na takim zadupiu? wokół błoto i jeszcze ochrona która ściąga za parking tak jakby wszyscy chcieli parkować w szczerym polu!Nie dziwie sie tym panią że mają zkwaszone mino skoro do pracy dymają 1,5godziny.Jednym słowem TRAGEDIA!

 15. 15 września 2009 o 20:12

  A widze że tu wszyscy narzekają . Może by się ktoś postawił w skórze pracownika który ma przyjmowac właśnie takie osoby -wiecznie niezadowolone.

 16. 15 września 2009 o 20:09

  Jak przyjdą niezadowoleni bezrobotni i uważają że Pani urzednik jest wszystkiemu winna to nie dziwne, że się uśmiechać nie będzie.A tak wogóle to mi się wydaje że oprócz przyjmowania kontrahentów to urzędzie ma się tez sporo roboty , i dlatego pewnie nie do końca się kontrahentów przyjmuje.Ja byławm w urzędzie i zostałam bardzo mile potraktowana i załatwiłam co chciałam.

 17. 11 września 2009 o 17:26

  trafia się niestety na różnych ludzi , zarówno z jednej strony biurka jak i z drugiej. Często się zdarzają ludzie chodzący z nożem , ubliżający ( już nie wspomnę o tych którzy kradą zwykły szary papier toaletowy )

 18. 11 września 2009 o 15:31

  Drogi pierwszy anonimowy:Proszę czytaj ze zrozumieniem, gdyż już w drugim komentarzu się poprawiłem i napisałem że Panie urzędniczki pracują dłużej niż do 14!Drogi Anonimowy drugi:Ja tam naprawdę przyszedłem w dobrym humorze i to dopiero Pani z którą rozmawiałem mi go popsuła więc ja się jednak dalej dziwię czemu jest taka niemiła.

 19. 10 września 2009 o 21:29

  w urzedzie pracuja do 15.30 jak w wiekszosci urzedow. a tym panią to sie w sumie nie dziwie bo jak przyjdzie co druga taka nie zadowolona osoba to nic dziwnego ze maja czasami dosc :)))

 20. 10 września 2009 o 21:05

  drogi kolego jak nie wiesz to nie pisz smiech na sali! urzedniczki jak to mowisz pracuja do 15.30 a strony sa przyjmowane do 14!!! a urzad pracy to nie urzad ubezpieczenia z tego co mi wiadomo!!!!

 21. 10 sierpnia 2009 o 22:17

  Należy się małe sprostowanie. Po pierwsze Panie w urzędzie pracują ponoć znacznie dłużej, a dla petentów jest otwarte tylko do 14. Dwa jest takie, że byłem dziś znowu i trafiłem na żeczową Panią, lecz oschłą z lekka. Szkoda bo jakby się uśmiechnęła to byłoby tak miło.

 22. 7 sierpnia 2009 o 08:38

  Tak, oni specjalnie wywalili to na obrzeża miasta żeby ludzi bez pracy i kasy jeszcze przytłoczyć kosztami dojazdów.Nie, nie dało by się lepiej oznakować drogi do Urzędu. Jesteś bezrobotny masz masę czasu co Ci szkodzi żebyś sobie pospacerował i poszukał.Nie, nie mogła by być milsza dla i tak przybitego swoją sytuacją bezrobotnego, bo po pierwsze co ją to obchodzi że jesteś bezrobotny, a po drugie ona już pewnie ze 4 h ciężko pracowała i była zapewne zmęczona wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych.Oj Slay ! Mam chęć Cię uściskać taaak mocno. Przykro mi, że jesteś w sytuacji w której musisz się spotykać z takimi urzędnikami i paradoksami.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: